Portfolio Informacje Kontakt
PORTFOLIO Bartosz Matyjasz

Informacje

O mnie

Nazywam się Bartosz Matyjasz. Urodziłem się w Łodzi a od kiedy pamiętam mieszkam we Wrocławiu. Fotografią zaraził mnie ojciec, którego pasją były góry i speleologia. W domu zawsze było pełno jego zdjęć z podróży. Ponieważ ja sam usiedzieć w domu nie mogłem, aparat stał się naturalnym towarzyszem wszystkich moich wyjazdów. Wtedy odkryłem kolorowe slajdy. Magiczne wycinki zamrożonego światła. Tak inne od otaczającej mnie szarej rzeczywistości. Przywoziłem je ze sobą, gromadziłem i chciałem ich mieć coraz więcej.

Ta fascynacja zaprowadziła mnie, po skończeniu liceum, do szkoły fotograficznej PHO-BOS. Gdzie po dwóch latach nauki obroniłem pracę dyplomową. To były dwa lata zupełnie innej fotografii. Przede wszystkim nauki sprzętu, ciemni, warsztatu, kompozycji, ale też fotografii czarno-białej. To zupełnie inny sposób patrzenia na świat, poprzez kontrast światła i cienia, plam, linii, faktur.

Kiedy rozpocząłem studia na Politechnice Wrocławskiej, moje zainteresowania zmieniły się. Aparat wylądował na jakiś czas na półce. Obok mnie trwała wtedy rewolucja cyfrowa. Zwolennicy starego i nowego spierali się ze sobą, toczyli zaciekły boje.

Ja wróciłem do robienia zdjęć gdy cały zamęt się już skończył. Tradycyjną technikę światłoczułych emulsji zaczęto uważać za wymierającą a cyfrowy format zapisu stał się dominujący. Dla mnie zmiana ta pozwoliła powrócić do pierwszych fascynacji, do kolorowych zdjęć. Jednocześnie wykorzystując całą zdobytą w szkole wiedzę nad kontrolą i obróbką obrazu.

Dzisiaj kolor jest dla mnie najważniejszy. Oczywiście nadal wykonują czarno-białe zdjęcia, gdy sytuacja najbardziej ku temu przemawia. Jednak staram się skupić na otaczającym mnie świecie takim jakim go widzę, naturalnie. To stanowi dzisiaj obiekt mojej fascynacji i swego rodzaju wyzwanie - właśnie kolor. Drugim wyzwaniem jest Wrocław - miejsce w którym żyję i pracuję. Nie jest trudno wyjechać gdzieś w odległe miejsce i świeżym okiem zachwycić się obcą kulturą, krajobrazem czy egzotycznymi ludźmi. Sztuką jest znaleźć ciekawy temat do zdjęć właśnie tu. W przestrzeni, którą najlepiej znam i która zmienia się niepostrzeżenie wraz ze mną.

Sprzedaż zdjęć

Większość z prezentowanych na tej witrynie zdjęć można kupić i wykorzystać w swojej działalności lub dla własnej przyjemności. Zdjęcia można zamówić zarówno w formie cyfrowej (pliku JPG lub TIF) jak i analogowej (papierowej odbitki, wywołanej w profesjonalnym wrocławskim laboratorium fotograficznym w prawie dowolnym formacie).

Aby zamówić fotografię proszę:

  • wybrać interesujące zdjęcie z galerii w dziale portfolio
  • zapisać numer katalogowy znajdujący się pod powiększeniem zdjęcia (np. #0001)
  • wysłać do mnie e-mail zawierający numer katalogowy zdjęcia oraz szczegóły dotyczące formatu odbitki lub pliku oraz cel wykorzystania zdjęcia (reklama, grafika WWW, prywatny, ...).
  • proszę nie zapomnieć o podaniu swoich danych kontaktowych w celu omówienia sposobu wysłania, praw do wykorzystania i ceny.

Więcej informacji uzyskasz dzwoniąc do mnie lub pisząc na adres e-mail.

do góry
matyjasz